Mężczyźni mniej chętnie niż kobiety zgłaszają się na profilaktyczne wizyty do lekarza rodzinnego lub urologa. Jeśli już pojawią się u nich dolegliwości ze strony dróg moczowych, to zazwyczaj szybko szukają pomocy. Co może powodować dyskomfort przy oddawaniu moczu?
Dolegliwości z dolnych dróg moczowych – czym są?
Tym określeniem opisuje się ogół objawów, które mogą dotyczyć problemów z oddawaniem moczu. Ich pojawienie się zawsze powinno Cię skłonić do wizyty u lekarza rodzinnego lub urologa!
Objawy z dolnych dróg moczowych u mężczyzn:
- pieczenie, szczypanie lub ból podczas oddawania moczu (dysuria);
- problem z rozpoczęciem mikcji, słaby strumień moczu, oddawanie moczu kroplami, wydłużony czas oddawania moczu;
- kroplowy wyciek moczu po mikcji;
- uczucie nie w pełni opróżnionego pęcherza po mikcji;
- parcie na mocz;
- częstomocz dzienny i nocny;
- nietrzymanie moczu. [1]
Dyskomfort przy oddawaniu moczu – przyczyny
Każdy problem z oddawaniem moczu trzeba traktować jako patologię i odstępstwo od normy. Nie wolno bagatelizować sygnałów płynących z ciała. Im dłużej zwlekasz z rozpoczęciem odpowiedniej diagnozy, tym bardziej narażasz się na przykre dolegliwości i cierpienie.
Wymienione wyżej objawy mogą wystąpić w różnych chorobach. Najczęściej są to: zapalenie prostaty, zapalenie cewki moczowej, zapalenie pęcherza moczowego, łagodny rozrost prostaty. Czasem może to być również zaawansowany rak prostaty.
Dyskomfort przy oddawaniu moczu – jak wygląda diagnoza?
Pierwszym krokiem w kierunku ustalenia rozpoznania jest rozmowa z lekarzem. Przygotuj się na to, że zada Ci pytania o wszystkie możliwe dolegliwości, które mogą wystąpić w przypadku chorób narządów moczowo-płciowych. Możesz także usłyszeć pytania o wygląd Twojego moczu i ostatnią aktywność seksualną. Podstawowe badania, które wykona lekarz, to badanie laboratoryjne moczu, posiew moczu, podstawowe badania z krwi, badanie poziomu markera PSA (marker chorób prostaty) z krwi i badanie palcem przez odbyt (per rectum). Czasem konieczne jest wykonanie wymazu z cewki moczowej lub badania USG miednicy mniejszej w celu uwidocznienia pęcherza moczowego i prostaty.
Dyskomfort przy oddawaniu moczu – leczenie
Postępowanie terapeutyczne w przypadku trudności z oddawaniem moczu jest uzależnione od przyczyny. Jeśli masz zapalenie cewki moczowej, pęcherza moczowego lub prostaty, konieczna będzie antybiotykoterapia. W dodatku w przypadku zapalenia cewki moczowej powinieneś o tym fakcie powiadomić swoją partnerkę seksualną, żeby ona również mogła się przeleczyć. Łagodny rozrost prostaty może być początkowo leczony preparatami dostępnymi bez recepty zawierającymi ekstrakt z owoców palmy sabal lub śliwy afrykańskiej. [2] [3] Inne grupy leków stosowane w tym schorzeniu, to: alfa-adrenolityki i inhibitory 5alfa-reduktazy. Czasem konieczne jest leczenie chirurgiczne. Wyborem odpowiedniej terapii w przypadku raka prostaty zajmuje się urolog. Może to być leczenie farmakologiczne, leczenie chirurgiczne, chemioterapia, radioterapia lub skojarzenie kilku metod. [1]
Choroby dróg moczowo-płciowych u mężczyzn mogą dawać szereg różnych dolegliwości. Samodzielnie trudno jest stwierdzić, co jest ich przyczyną, a co więcej, bez pomocy lekarza nie można radzić sobie z dokuczliwymi objawami i ich przyczyną. Dlatego ważny jest kontakt z placówką ochrony zdrowia zawsze, gdy zauważysz u siebie niepokojące symptomy.
Bibliografia
[1] „Objawy ze strony dolnych dróg moczowych. Sposób postępowania u mężczyzn w starszym wieku”. Dostęp: 1 grudzień 2023. [Online]. Dostępne na: http://www.mp.pl/social/article/131185
[2] T. Cai, Y. Cui, S. Yu, Q. Li, Z. Zhou, i Z. Gao, „Comparison of Serenoa repens With Tamsulosin in the Treatment of Benign Prostatic Hyperplasia: A Systematic Review and Meta-Analysis”, Am J Mens Health, t. 14, nr 2, s. 1557988320905407, mar. 2020, doi: 10.1177/1557988320905407.
[3] H.-F. Yeh i in., „The effects of a Chinese herbal medicine (VGHBPH0) on patients with benign prostatic hyperplasia: A pilot study”, J Chin Med Assoc, t. 83, nr 10, s. 967–971, paź. 2020, doi: 10.1097/JCMA.0000000000000384.
—
Artykuł sponsorowany
Coraz częstszy problem..