Jak powinieneś chronić skórę przed oparzeniami słonecznymi?

Coraz więcej mężczyzn zdaje sobie sprawę, jak ważna jest pielęgnacja skóry. Nie wystarczy mycie jej wodą z mydłem, golenie i używanie wody kolońskiej czy balsamu po goleniu. Trzeba odpowiednio ją oczyszczać, nawilżać i jeszcze zadbać o ochronę UV, tak twarzy, jak i całego ciała. Z naszego poradnika dowiesz się, jak możesz chronić swoją skórę przed oparzeniami słonecznymi.

Sięgnij po krem do twarzy i balsam do ciała z filtrem SPF dobranym do potrzeb skóry

Po oczyszczaniu skóry i goleniu zawsze sięgaj po krem zawierający filtr SPF. Czasami produkty po goleniu posiadają dodatkowy filtr UV. Musisz zwrócić uwagę na jego wartość. Gdy masz jasną cerę, to wymaga ona najsilniejszej ochrony, a więc kosmetyku z filtrem SPF 50+. Jeśli Twoja skóra opala się dobrze i nie pojawiają się na niej najpierw plamy czy zaczerwienienia, to możesz wybrać niższy faktor UV, a więc SPF 30. Warto podkreślić, że taki krem chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV w ok. 97%. Z kolei ten z najwyższą ochroną w 98%. Nie ma produktu, który chroniłby przed promieniowaniem UVA i UVB w 100%, dlatego aplikację kremu czy balsamu trzeba powtarzać.

Pamiętaj o podstawowych zasadach stosowania ochrony UV

Krem UV należy nakładać na 30 minut przed planowanym wyjściem. Dzięki temu może odpowiednio się wchłonąć, ale i zapewnić optymalną ochronę. Ponieważ skóra się poci, traci wodę, a także łuszczy należy co dwie godziny ponawiać aplikację kremu. Jest to zalecane także dlatego, że zwykle używa się zbyt mało produktu. Warto wiedzieć, że osoba o wzroście 1,7 m powinna stosować 34 g kremu jednorazowo, tymczasem większość z nas nakłada dwa albo nawet trzy razy mniej kremu na ciało. Owa ilość bierze się stąd, że w badaniach in vivo stosuje się 2 mg kremu na 1 cm2 skóry i na tej podstawie określony jest stopień ochrony UV danego produktu. Dodatkowo ochronę UV, np. krem SPF 50 należy stosować każdorazowo po wyjściu z wody, nawet jeśli produkt określany jest jako wodoodporny. Wycierając się powodujemy tarcie, a więc zmniejszenie ochrony UV. Po wyjściu z basenu czy też innego akwenu należy opłukać ciało wodą, dokładnie się wytrzeć, a następnie nałożyć ponownie krem z filtrem UV. Pamiętaj, by nie opalać się, jeśli stosujesz leki światłouczulające. Również niektóre ziołowe napary, choćby z rumianku mogą zwiększać wrażliwość na promieniowanie UV.

Suplementuj witaminę D3 oraz spożywaj produkty bogate w beta-karoten

Jeśli wybierasz się na urlop i chcesz zyskać zdrową opaleniznę, opalaj się stopniowo. Unikaj ekspozycji na słońce, wtedy gdy jest najmocniejsze, a więc pomiędzy południem a godz. 15. Pamiętaj, że stosowanie kremów z filtrem UV chroni twoją skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB, jednak zmniejsza absorpcję witaminy D3 przez skórę. Nie oznacza to, że masz rezygnować z ochrony przeciwsłonecznej dla naturalnego źródła witaminy D, ale suplementować ją w swojej diecie. Zalecana liczba jednostek to 2000 na dobę, a w przypadku osób starszych do 4000 j. Możesz też spożywać produkty bogate w beta-karoten, który uważany jest za naturalny filtr przeciwsłoneczny. Oczywiście samo spożywanie produktów takich jak choćby marchwiowe soki nie wystarczy, ale może być to uzupełnienie dla codziennej ochrony przed promieniowaniem UV. Przed przenikaniem promieniowania UV chroni też likopen zawarty choćby w pomidorach. Odpowiednia dieta w połączeniu z zabezpieczeniem skóry kremem może uchronić Cię przed oparzeniami słonecznymi.

 

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *